Úvod / Informace / Regionální muzeum vesnice / Slavnostní otevření Regionálního muzea vesnice 29. 10. 2004

Slavnostní otevření Regionálního muzea vesnice - 29. 10. 2004

Dne 29. října 2004 Klub oživení historie Mikroregionu Litomyšl - Desinka z.s. slavnostně otevřel po stavebních úpravách v Dolním Újezdě v bývalé zemědělské usedlosti v č. 76 "U Adamů" Regionální muzeum vesnice.

Krajský soud v Hradci Králové pod identifikačním číslem 691 71 530 od 1. dubna 2017 zapsal spolek Klub oživení historie Mikroregionu Litomyšl - Desinka z.s. a vymazal původní sdružení Klub oživení historie obce Dolní Újezd, které působilo od 28.12.1998 a vzniklo z Nadace Oživení historie obce Dolní Újezd založené v r. 1995. Posláním, činností a cílem spolku je v záchraně písemných a věcných památek z historie obce a okolí v rámci katastru sdružení obcí Mikroregionu Litomyšlsko- Desinka, přibližně na území historického Újezdu na Lubném.

Při otevření Regionálního muzeua vesnice mimo vzácné hosty (např. hejtman PK Ing. Roman Línek, radní Ing. Jiří Brýdl, Ing. Petr Šilar, ředitel Muzea v Poličce PhDr. Jan Kapusta, a další) se sešlo veliké množství lidí.
Expozice byla připravena ve vestibulu a pěti místnostech v přízemí. Prezentovala život na vesnici v minulosti.