obec Budislav

ADRESA
Obecní úřad Budislav
Budislav 64 
569 65 Budislav u Litomyšle

EMAIL
info@obecbudislav.cz 

WEB
www.obecbudislav.cz 

STAROSTA
Luboš Šplíchal


POČET OBYVATEL (2023)
480

ROZLOHA
8,06 km²

NADMOŘSKÁ VÝŠKA
520 m n. m.

O obci

Budislav je středně velká rekreační obec, kterou najdeme na okraji přírodní rezervace Toulovcovy Maštale, jihozápadním směrem od města Litomyšl a jižním směrem od Vysokého Mýta. Přírodní rezervaci tvoří zajímavý labyrint pískovcových skal, jedná se o turisticky vyhledávanou lokalitu. Dva skalní útvary najdeme přímo v obci a to skály Zámeček a Hradisko. Jihozápadním směrem od obce protéká potok Desná a na jejím toku je vybudovaná soustava rybníků. Nejjižnější Dolní rybník je využíván jako přírodní koupaliště a v jeho blízkosti se nacházejí rekreační chaty. U jihovýchodního okraje obce je oblast bývalého kamenolomu. Západním a jižním směrem od obce se rozprostírají malebné a rozsáhlé lesy. Severním směrem se nad obcí zvedá vrchol Jarošov (539 m n. m.) a na jeho vrcholku stojí dřevěná Toulovcova rozhledna. Budislav je výchozí místo turistických a cyklistických tras, vedoucích do oblastí Toulovcových a Městských maštalí. 

Historie obce

První písemná zmínka o obci je z roku 1226 a byla majetkem drobných šlechticů. Na přelomu 14. a 15. století byl majitelem obce Vavřinec Toulovec z Třemošné. Dominantou obce je moderní ekumenický kostel Boží Lásky, postavený v roce 2004. Kromě kostela je v obci postavena i kaple.

V Budislavi je rodinný dům, jenž patřil bratrům Čapkovým (chata spisovatelů), kolem domu se dochovalo původní oplocení. V lese nedaleko obce najdeme myslivnu a na ní je umístěna pamětní deska věnovaná památce spisovatelky Terezy Novákové. 

Foto z obce