obec Sebranice

ADRESA
Obecní úřad Sebranice
Sebranice 30
569 62 Sebranice u Litomyšle

EMAIL
obec@sebranice.cz 

WEB
www.sebranice.cz 

STAROSTKA
Lenka Karalová


POČET OBYVATEL (2023)
985

ROZLOHA
11,69 km²

NADMOŘSKÁ VÝŠKA
482 m n. m.

O obci 

Sebranice, neobyčejná obec s téměř tisíci obyvateli, která tady stála už v první polovině 14. století. Při cestě od jihu, kdy projíždíte voňavými hájky, se vám před očima zjeví zničehonic. A vy zjistíte, že tady se vyplatí nějaký čas zůstat. Protože právě v Sebranicích můžete ochutnat ty nejlepší domácí koláče z celého kraje nebo úžasné dobroty při masopustních veselicích, na které se vám sbíhají sliny už při pouhém letmém pohledu. V Sebranicích, kterým vévodí kostel sv. Mikuláše, poznáte šikovnost a umění lidí z širokého okolí při Podzimní výstavě a seznámíte se se všemi občany při Předsilvestrovském posezení.

Obec vznikla sloučením tří samostatných obcí - Sebranic, Pohory a Kaliště a osad Třemošná a Vysoký Les. A celý tento kraj, který v dávných dobách patřil mocnému rodu Slavníkovců, poznáte nejlépe putováním po značených poznávacích stezkách. Vydejte se na "Putování po kaplích na Vysokém Lese", "Sněženkovým údolím" nebo cestou "Od minulosti k současnosti".

Mnohá zákoutí vás mile překvapí a najdete tady i zajímavost jinde nevídanou. Je to pomník železnice, který vznikl na památku projektu plánované, ale nepostavené železnice, která měla spojit Litomyšl s Poličkou. Je skutečným českým unikátem a zároveň rekordem, který byl jako "nejkratší funkční železniční trať" zapsán do České knihy rekordů.

Toulání Sebranicemi je nejkrásnější na podzim, kdy jsou oděny do pestrobarevného šatu všudypřítomných hájků. A když sem zavítáte v letní sezóně, svou náruč vám otevře jedno z nejpřívětivějších koupališť u nás.

Srdečně Vás zveme k návštěvě Sebranic! 

Foto z obce